აკაკი თოფურიას პირადი ფონდი
აკაკი თოფურია იყო მწერალი, პროფესორი, საზოგადო მოღვაწე, მრავალი მხატვრული და მეცნიერული ნაშრომის ავტორი.
მუშაობდა სენაკის რაიონის განათლების განყოფილების ინსპექტორად, შემდეგ ფოთის საქალაქო გაზეთ „მგზნებარე კოლხიდელის“ რედაქციის კულტურისა და განათლების განყოფილების გამგედ - აქვეყნებდა ლექსებს, ნარკვევებს, რეცენზიებს. მონაწილეობდა მეორე მსოფლიო ომში ომში.
დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტი.
1946-1949 წლებში მუშაობდა გაზეთ „სახალხო განათლების“ რედაქციაში ჯერ ლიტერატურულ მუშაკად, შემდეგ განყოფილების გამგედ. 1952-1958 წლებში სათავეში ედგა ოსეთის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტის ქართული ლიტერატურის კათედრას. 1963 წელს დაიცვა სადოქტორო დისერტაცია თემაზე: „ქართული ლიტერატურის სწავლების მეთოდიკის ძირითადი საკითხები“.
აკაკი თოფურიამ გამოსცა მნიშვნელოვანი წიგნები: „ ქართული მეთოდიკური აზროვნების ისტორია“, „ქართული ლიტერატურის სწავლების მეთოდიკა“, „ლეო ქიაჩელის სწავლება საშუალო სკოლებში“.
აკაკი თოფურიამ მასალები 1993 წელს, პირადად გადასცა უახლესი ისტორიის ცენტრალური არქივის, ლიტერატურისა და ხელოვნების განყოფილებას.

The Personal Archival Collection of Akaki Topuria
Akaki Topuria was a writer, professor, public figure, and the author of numerous literary and scholarly works.
He worked as an inspector in the Education Department of the Senaki District and later served as head of the Culture and Education Department of the Poti city newspaper Mzgnebare Kolkhideli (“Fiery Colchian”), where he published poems, essays, and reviews. He participated in the Second World War.
Topuria graduated from the Faculty of Philology at Tbilisi State University. From 1946 to 1949, he worked at the editorial office of the newspaper Sakhalkho Ganatleba (“Public Education”), first as a literary contributor and later as head of a department.
Between 1952 and 1958, he headed the Department of Georgian Literature at the Ossetian State Pedagogical Institute.
In 1963, he defended his doctoral dissertation on the topic: “Fundamental Issues in the Methodology of Teaching Georgian Literature.”
Akaki Topuria published several important books, including The History of Georgian Methodological Thought, Methodology of Teaching Georgian Literature, and Teaching Leo Kiacheli in Secondary Schools.
Akaki Topuria personally transferred the materials to the Literature and Arts Department of the Central Archive of Contemporary History in 1993.